coneKontakt
32 413 88 00
wall clockPoniedziałek - piątek
8:00 - 16:00
location.svgzul. K. Darwina 17
JAWORZNO
location.svgzOdwiedź nasz
SKLEP

Diagnosta

Baner

Opis

Diagnosta samochodowy to zawód bardzo odpowiedzialny. To od niego zależy czy pojazd będzie dopuszczony do jazdy na drogach. To wyjątkowy specjalista w zakresie techniki samochodowej i nie tylko. Jest ekspertem w zakresie mechaniki samochodowej,  jak i prawa o ruchu drogowym. Na czym  polega praca diagnosty? Na weryfikowaniu stanu pojazdów i stwierdzeniu czy badany pojazd nadaje się do uczestnictwa na drogach zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem. W związku z tym że praca diagnosty polega na orzekaniu o zdolności pojazdu do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym,  praca diagnosty jest szczególnie odpowiedzialna a niedopatrzenia mogą  skutkować kolizją lub wypadkiem. Oprócz wykonywania cyklicznych badań, diagnosta decyduje o dopuszczeniu do ruchu pojazdów, w których właściciele dokonywali zmian konstrukcyjnych.

Obowiązki diagnosty:

  • Przeprowadzanie badania technicznego pojazdu wraz z oceną jego stanu technicznego,
  • Informowanie właścicieli pojazdów ousterkach i koniecznych naprawach, 
  • Stwierdzenie czy dany pojazd może zostać dopuszczony do ruchu drogowego, 
  • Ręczna oraz komputerowa diagnostyka badanego pojazdu,

 

Egzamin na diagnostę samochodowego

Kandydat do zawodu diagnosty musi zdać egzamin państwowy w siedzibie Transportowego Dozoru Technicznego (Warszawa, Poznań, Kraków, Lublin). Część teoretyczna uznawana jest za zaliczoną w przypadku posiadania przynajmniej 80% poprawnych odpowiedzi w pytaniach testowych oraz dobrej odpowiedzi w części opisowej. Zdanie części teoretycznej uprawnia do przystąpienia do egzaminu praktycznego, który polega na przeprowadzeniu badania technicznego pojazdu wraz z wydaniem oceny jego stanu oraz z wypełnieniem dokumentów typowych dla danego pojazdu.

Wymagania które należy spełnić aby przystąpić do egzaminu:

Określa je Ustawa prawo o ruchu drogowym (art. 84 ust 2b):

  • posiadanie wyższego wykształcenia w obszarze nauk technicznych o specj. samochodowej oraz zaliczenie 6 miesięcznych praktyk w warsztacie lub stacji kontroli pojazdów,
  • średniego wykształcenia technicznego o specjalizacji samochodowej oraz rok praktyki,
  • wyższego wykształcenia technicznego o innej specjalizacji niż samochodowa oraz rok praktyki,
  • średniego wykształcenia technicznego o specjalizacji innej niż samochodowa wraz z dwuletnią praktykę,

 

Kurs na diagnostę

Jeśli spełniasz powyższe warunki, możesz przystąpić do kursu organizowanego w naszym ośrodku, który trwa 116 godzin. Jest w nim zawarta teoria i praktyka  szkolenia. Po jego zakończeniu kandydat otrzymuje zaświadczenie, które uprawnia do złożenia wniosku o przystąpienie do egzaminu na diagnostę.

Kurs odbywa się na miejscu, w naszym ośrodku. Jest prowadzony w miłej i sympatycznej atmosferze pod nadzorem doświadczonej kadry ekspertów i wykładowców z różnych dziedzin transportu,  techniki samochodowej i prawa o ruchu drogowym,  na podstawie programu zawartego w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 28 listopada 2014 roku (Dz. U. z 18 grudnia 2014 roku, poz. 1836). Zajęcia teoretyczne i praktyczne odbywają  się w profesjonalnych salach wykładowych oraz stacji diagnostycznej na miejscu - jednym z najnowocześniejszych ośrodków w Polsce.

Na miejscu udzielimy Ci wszelkich informacji o złożeniu koniecznych wniosków i dokumentów  przed rozpoczęciem kursu. Zapraszamy do działu szkoleń.

Dlaczego  warto zostać diagnostą?

Praca diagnosty w stacji kontroli pojazdów to wspaniała alternatywa dla pasjonatów motoryzacji. Zawód łączy specjalistyczną wiedzę  teoretyczną i praktyczną. Wymaga umiejętności obsługi komputera i prowadzenia dokumentacji ale nie ”zmusza” do przesiadywania za biurkiem. Jeśli przekonaliśmy Cię, że to praca dla Ciebie, zapraszamy na kurs. Praca diagnosty to możliwość pracy z różnymi pojazdami więc trudno odczuwać monotonię a Twoja praca jest potrzebna i doceniana. Zapotrzebowanie na rynku pracy dla diagnostów jest ogromne i zwykle zależne od regionu, miejscowości. Im więcej zdobędziesz uprawnień do diagnostyki samochodowej, takich jak autobusy,  lub pojazdy przewożące towary niebezpieczne,  tym będą rosnąć Twoje szanse na atrakcyjne wynagrodzenie w stacjach diagnostycznych i markowych serwisach samochodowych w Polsce i Europie. Poszerzenie kwalifikacji zawodowych diagnosty jest zawsze mile widziane w miejscu pracy.