coneKontakt
32 413 88 00
wall clockPoniedziałek - piątek
8:00 - 16:00
location.svgzul. K. Darwina 17
JAWORZNO
location.svgzOdwiedź nasz
SKLEP
wtorek, 05 grudzień 2023 10:41

Nowe paliwo na stacjach od 2024 roku - E10

Zmiana na polskich stacjach benzynowych: benzyna E10 z oktanową liczbą 95 w 2024 roku

Z początkiem roku 2024 polskie stacje benzynowe przeżyją znaczącą zmianę, która wpłynie na codzienne tankowanie samochodów. Nowe paliwo, benzyna oznaczona symbolem E10, z oktanową liczbą 95, zastąpi dotychczas dostępną benzynę E5. Ta decyzja ma na celu zarówno dostosowanie się do nowych standardów ekologicznych. Pb 95 E10 spowoduje spadek osiągów o ok. 5% i 1,5-3% większe zużycie paliwa.

 

Co to jest benzyna E10?

Benzyna E10 to paliwo, które zawiera 10% etanolu i 90% tradycyjnej benzyny. W porównaniu do benzyny E5, która ma jedynie 5% etanolu, E10 ma większy udział biokomponentu. Etanol jest pozyskiwany z roślin, co sprawia, że benzyna E10 jest bardziej przyjazna dla środowiska, ponieważ redukuje emisję gazów cieplarnianych.

 

Oktanowa liczba 95 – Czym się różni?

Oktanowa liczba to parametr określający odporność paliwa na samozapłon w silniku. Im wyższa oktanowa liczba, tym paliwo jest bardziej odporne na przedwczesny samozapłon. Benzyna E10 z oktanową liczbą 95 spełnia normy bezpieczeństwa i jakości.

 

Korzyści dla środowiska

Przejście na benzynę E10 ma istotne korzyści dla środowiska. Większy udział etanolu sprawia, że paliwo to jest bardziej ekologiczne, ponieważ etanol jest biodegradowalny i pochodzi z odnawialnych źródeł. Redukcja emisji szkodliwych substancji do atmosfery jest kluczowym elementem działań mających na celu poprawę jakości powietrza.

 

Adaptacja samochodów do nowego paliwa

Większość nowoczesnych pojazdów została już dostosowana do korzystania z paliw zawierających wyższy poziom etanolu. Jednak właściciele starszych modeli mogą potrzebować pewnych dostosowań. Przedstawiciele producentów samochodów zalecają sprawdzenie zaleceń producenta pojazdu. Statystyczny samochód w Polsce ma ok. 14 lat. W zależności od marki, modelu czy rocznika starsze pojazdy nie są dostosowane do nowego składu paliwa. W układach zasilania paliwem tych pojazdów mogą pojawić się nieszczelności i problemy z użytkowaniem. Informacje, czy dany pojazd jest przystosowany do jazdy na nowym paliwie możemy znaleźć na stronie Ministerstwa klimatu i środowiska.

 

SPRAWDŹ, CZY TWÓJ POJAZD JEST PRZYSTOSOWANY DO NOWEGO PALIWA E10

 

Taką listę publikuje także niemiecki klub ADAC lub DAT. Alternatywą dla pojazdów, które nie mogą być tankowane Pb 95 E10 jest paliwo Pb 98, które zachowuje formułę składu E5.

 

Mieszanie benzyny E10 i E5

Warto również podkreślić, że benzynę E10 można mieszać z benzyną E5 w odpowiednich proporcjach. Ta elastyczność może być korzystna dla kierowców, zwłaszcza podczas przejścia z jednego rodzaju paliwa na drugie. Jednak zawsze warto sprawdzić zalecenia producenta pojazdu oraz informacje udostępniane przez stacje benzynowe dotyczące mieszania różnych rodzajów paliw.

 

Podsumowanie

Wprowadzenie benzyny E10 z oktanową liczbą 95 na polskie stacje benzynowe to krok w kierunku bardziej ekologicznego i efektywnego użytkowania pojazdów. Choć może to wymagać pewnych dostosowań ze strony kierowców, korzyści dla środowiska, efektywności energetycznej oraz możliwość mieszania z benzyną E5 sprawiają, że warto przyjrzeć się bliżej temu nowemu paliwu. Zmiana ta to jednocześnie sygnał, że branża paliwowa w Polsce aktywnie reaguje na globalne wyzwania związane z ochroną środowiska i poszukiwaniem bardziej zrównoważonych źródeł energii.