Bezpieczne przewożenie zwierząt w samochodzie

poniedziałek, 23 sierpień 2021 07:53

Wizyta u weterynarza, urlop z czworonogiem czy może krótka przejażdżka? Niezależnie od celu podróży, przewożenie psa lub kota w samochodzie wymaga odpowiedniego przygotowania. Ma to kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Twojego, jak i Twoich współpasażerów, a także samego zwierzęcia. Dla wielu naszych czworonożnych przyjaciół podróż samochodem jest sytuacją mocno stresującą i niekomfortową, dlatego warto Po pierwsze, zapomnij o przewożeniu zwierząt luzem. Jest to niezgodne z prawem - ustawa o ruchu drogowym nie określa tego bezpośrednio, jednak znajdują się w niej zapisy dotyczące zakazu używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe (a zwierzę stwarza takie zagrożenie), a także przepisy nakazujące przewożenia ładunku (co może odnosić się również do zwierząt) w taki sposób, aby nie utrudniał kierowania pojazdu, nie ograniczał widoczności i nie zmieniał swojego położenia. Wyobraź sobie, co może się stać z Twoim ukochanym zwierzakiem w momencie nagłego hamowania.

 

Jak w takim razie prawidłowo przewozić psa lub kota w samochodzie? Zależy to przede wszystkim od wielkości zwierzęcia.

 

MAŁE I ŚREDNIE PSY

Małe i średnie psy przewozimy na tylnym siedzeniu samochodu tak, żeby nie mogły się przemieścić w niekontrolowany sposób, ale równocześnie żeby nie krępować całkowicie ich ruchów. Możemy do tego wykorzystać dedykowane pasy bezpieczeństwa dla psa lub transporter. Pasy samochodowe dla psa mają formę szelek z końcówką wpinaną do klamry pasów bezpieczeństwa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na przewożenie psa w transporterze, również musisz pamiętać o przymocowaniu go pasami, aby nie przemieścił się w razie gwałtownego hamowania. Na rynku są dostępne transportery plastikowe, torby transportowe lub siedzisko samochodowe, które jest wyposażone w pasy do przypięcia czworonoga i pasy do przymocowania siedziska.

 

DUŻE PSY

Idealnym rozwiązaniem do przewożenia dużych psów jest zakup specjalnej klatki samochodowej, którą umieszcza się w bagażniku samochodu. Musi ona być dopasowana do rozmiarów bagażnika i, rzecz jasna, do rozmiarów psa. Jest to rozwiązanie dedykowane do samochodów, w których przestrzeń bagażnika jest połączona z kabiną.

 

KOTY

Najbezpieczniejszym sposobem przewożenia kotów jest umieszczenie ich w transporterze, który jest przypięty pasami bezpieczeństwa. Drugą metodą jest użycie specjalnych szelek samochodowych do zapięcia pasów bezpieczeństwa, które dobrze amortyzują ewentualne szarpnięcia. Szelki to rozwiązanie dające kotu więcej swobody, a przy tym wciąż bezpieczne, jednak jest ono dedykowane raczej dla kotów, które dobrze znoszą podróże samochodowe.

 

Poza powyższymi zasadami bezpieczeństwa warto również wdrożyć inne, zwiększające komfort Twojego pupila. Zadbaj o jego wcześniejsze zapoznanie się z transporterem czy szelkami, w których będzie jeździł, o odpowiednią temperaturę w samochodzie i ochronę przed słońcem. W przypadku dłuższych podróży pamiętaj o postojach, podczas których zwierzę będzie mogło załatwić swoje potrzeby fizjologiczne czy napić się wody.

 

Wprowadzenie w życie powyższych zasad i dbanie o bezpieczeństwo własne i naszego zwierzaka to najlepsza droga do tego, żeby wspólne podróże przebiegały w spokojnej i miłej atmosferze.

MISJA GRUPY CARGO

“Misją Grupy CARGO jest innowacyjny i zrównoważony rozwój w branży szkoleniowej, zapewniający stały i długofalowy wzrost wartości organizacji oraz wspieranie rozwoju klienta biznesowego i indywidualnego. Będąc liderem szkoleń transportowych i jedynym ODTJ-em w woj. śląskim dbamy o wzrost bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

PARTNERZY

Zapisz się do naszego newslettera - będziesz otrzymywać najświeższe informacje o aktualnej ofercie oraz promocjach
GRUPA CARGO

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Spółka komandytowa
43-603 Jaworzno, ul. K. Darwina 17
NIP 632-200-86-83

DANE KONTAKTOWE

tel.: +48 32 413 88 00
fax: +48 32 413 88 11

Email: biuro(at)cargo.edu.pl


BIURO OBSŁUGI KLIENTA - GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek, Piątek 8:00 - 16:00

Środa 8:00 - 18:00

GODZINY PRACY PRACOWNIKÓW BIUROWYCH

Poniedziałek - Piątek 8:00 -16:00