Wymiana opon na letnie. Kiedy wybrać się do serwisu?

piątek, 19 marzec 2021 14:31

Wiosna jest już za rogiem. Oprócz zmiany garderoby, warto też pomyśleć o wymianie opon z zimowych na letnie. Od razu zaznaczamy, że mylą się ci, którzy uważają, że jazda na zimowych oponach latem jest bezpieczna. Jak wykazują dane ADAC, droga hamowania na zimowych oponach latem jest nawet o 16 metrów dłuższa niż na letnich.

 

Kiedy najlepiej wymienić opony?

Najważniejsza jest niewątpliwie temperatura. Pamiętajmy, że nie jest dobrym pomysłem, aby wybrać się do serwisu, kiedy tylko stopnieje śnieg. Najlepiej zaczekać aż temperatura podniesie się do +7 stopni Celsjusza. Kontrolujmy też datę produkcji opon. Nie zaleca się użytkowania jednego kompletu dłużej niż przez okres 8 lat. Jazda latem na "zimówkach"? Odradzamy!

Nie każda opona potrafi zapewnić bezpieczeństwo przy rozgrzanych do 60 stopni Celsjusza drogach, a już na pewno nie opona zimowa. Po pierwsze jazda na "zimówkach" jest nieekonomiczna. Zużywamy bowiem o kilka procent więcej paliwa i przyspieszamy zużycie bieżnika opon zimowych. Jednak, co najważniejsze: "zimówki" latem gorzej hamują i słabiej trzymają się na zakrętach. Nie zapominajmy o tym, że ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia odszkodowania lub zmniejszyć jego wysokość, jeśli kierowca przyczynił się do wypadku, jadąc niesprawnym samochodem. Jako nieprawidłowość może uznać jazdę na oponach, które nie są dostosowane do pory roku.


Sama wymiana opon, to nie wszystko

Sama wymiana opon nie wystarczy, ponieważ niezbędne jest ich doglądanie podczas codziennej eksploatacji. Szczególną uwagę należy zwrócić na kilka elementów zwłaszcza, jeśli decydujemy się na samodzielną wymianę opon:


- sprawdzenie kierunku toczenia opon letnich,
- dokręcenie śrub mocujących koło,
- zwrócić uwagę na wyważenie kół,
- ciśnienie kół,
- amortyzatory.


Zadbaj o odpowiednie przechowanie opon zimowych

Za wymianę opon zapłacimy w serwisie pomiędzy 60 a 120 złotych. Jak przechowywać opony zimowe? Ogumienie trzeba najpierw umyć. Wystarczy nawet woda z mydłem. Najbardziej optymalne pomieszczenie, to miejsce suche, ciemne i zimne. Opony nie powinny mieć kontaktu ze środkami chemicznymi oraz leżeć bezpośrednio na betonie. Większy problem mogą sprawić opony składowane bez obręczy. Kiedy kładziemy takie opony jedna na drugiej lub obok siebie, pamiętać należy, aby co miesiąc opony przekładać. Opon bez obręczy nie wolno też wieszać na hakach, czy gwoździach, bo grozi to zniszczeniem. 

MISJA GRUPY CARGO

“Misją Grupy CARGO jest innowacyjny i zrównoważony rozwój w branży szkoleniowej, zapewniający stały i długofalowy wzrost wartości organizacji oraz wspieranie rozwoju klienta biznesowego i indywidualnego. Będąc liderem szkoleń transportowych i jedynym ODTJ-em w woj. śląskim dbamy o wzrost bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

PARTNERZY

Zapisz się do naszego newslettera - będziesz otrzymywać najświeższe informacje o aktualnej ofercie oraz promocjach
GRUPA CARGO

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Spółka komandytowa
43-603 Jaworzno, ul. K. Darwina 17
NIP 632-200-86-83

DANE KONTAKTOWE

tel.: +48 32 413 88 00
fax: +48 32 413 88 11

Email: biuro(at)cargo.edu.pl


BIURO OBSŁUGI KLIENTA - GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek, Piątek 8:00 - 16:00

Środa 8:00 - 18:00

GODZINY PRACY PRACOWNIKÓW BIUROWYCH

Poniedziałek - Piątek 8:00 -16:00