Trzy najważniejsze zmiany w ruchu drogowym, które czekają nas w 2021 roku

poniedziałek, 01 luty 2021 08:08

 

Nowy rok przynosi znaczące zmiany dla kierowców. Rząd przyjął nowelizację ustawy, która odnosi się do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nowe prawo czeka jeszcze szereg kroków legislacyjnych, zatem minie jeszcze trochę czasu, aż wejdzie w życie.
Jednak już dziś warto zapoznać się z nowymi przepisami.

 

Pierwsza zmiana w ruchu drogowym. Pierwszeństwo pieszego także przed przejściem

 

Dotychczas kierowca, który zbliżał się do przejścia dla pieszych, miał obowiązek zmniejszyć prędkość, zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na pasach. Nowe przepisy uzupełniają tę kwestię o nakaz ustąpienia pierwszeństwa również osobom, które wchodzą na jezdnię. Zmiany legislacyjne dotyczą również pieszych. Nie mogą oni korzystać z telefonu lub innych urządzeń mobilnych podczas przechodzenia przez pasy lub torowisko. Muszą zachować ostrożność, aby mieć możliwość odpowiednio szybkiej reakcji na ewentualne niebezpieczeństwo na drodze.

 

Druga zmiana w ruchu drogowym. Jazda na zderzaku 

 

Ten zapis nakazuje zachować odpowiednią odległość między pojazdami. Tzw. jazda na zderzaku może okazać się szczególnie niebezpieczna na drogach szybkiego ruchu lub autostradach. Bezpieczny dystans pomiędzy samochodami to połowa jego aktualnej prędkości. Oznacza to, że jeśli poruszamy się 100 km/h to powinniśmy zachować 50 m odstępu od pojazdu przed nami. Odstępstwo od obowiązku zachowywania bezpiecznej odległości między pojazdami na drogach ekspresowych i autostradach ma dotyczyć przypadków, w których kierujący pojazdem wykonuje manewr wyprzedzania.

 

Trzecia zmiana w ruchu drogowym. 50 km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę

 

Ujednolicenie ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym to zmiana, która ma przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo pieszych. Ciekawostką jest to, że jesteśmy jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nadal dopuszcza jazdę 60 km/h w terenie zabudowanym. 

 

A Ty jakim jesteś kierowcą?

 

Nowe przepisy, które wejdą niedługo w życie to jedno, a nasze umiejętności i to czy czujemy się pewnie jako kierowcy to inna kwestia. Za bezpieczeństwo na drodze odpowiadają przede wszystkim uczestnicy ruchu, a nie przepisy.

Jeśli chcesz być jeszcze lepszym kierowcą i jeździć bezpieczniej to zapisz się na nasz kurs doskonalenia techniki jazdy. Nasi instruktorzy pomogą Ci poczuć się pewnie za kierownicą. Zapisz się już dziś!

 MISJA GRUPY CARGO

“Misją Grupy CARGO jest innowacyjny i zrównoważony rozwój w branży szkoleniowej, zapewniający stały i długofalowy wzrost wartości organizacji oraz wspieranie rozwoju klienta biznesowego i indywidualnego. Będąc liderem szkoleń transportowych i jedynym ODTJ-em w woj. śląskim dbamy o wzrost bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

PARTNERZY

Zapisz się do naszego newslettera - będziesz otrzymywać najświeższe informacje o aktualnej ofercie oraz promocjach
GRUPA CARGO

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Spółka komandytowa
43-603 Jaworzno, ul. K. Darwina 17
NIP 632-200-86-83

DANE KONTAKTOWE

tel.: +48 32 413 88 00
fax: +48 32 413 88 11

Email: biuro@cargo.edu.pl


BIURO OBSŁUGI KLIENTA - GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek, Piątek 8:00 - 16:00

Środa 8:00 - 18:00

GODZINY PRACY PRACOWNIKÓW BIUROWYCH

Poniedziałek - Piątek 8:00 -16:00