Jak zostać instruktorem nauki jazdy?

piątek, 19 luty 2021 14:52

Instruktor nauki jazdy to zawód, który wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności z zakresu prowadzenia pojazdów i znajomości przepisów drogowych. Ważne są również kompetencje miękkie takie jak m.in. cierpliwość, umiejętność budowania relacji i przekazywania wiedzy. Przeczytaj jakie warunki należy spełnić, aby zostać zawodowym instruktorem nauki jazdy.

Wymagania dotyczące zawodu instruktora nauki jazdy

Aby zostać instruktorem nauki jazdy, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wystarczy posiadać podstawowe wykształcenie oraz od minimum dwóch lat być właścicielem prawa jazdy kategorii B. Następnie trzeba przejść odpowiednie badania stanu zdrowia i predyspozycji psychologicznych. Osoba, która chce uczyć innych jazdy, nie może być karana wyrokiem sądu lub orzeczeniem kolegium do spraw wykroczeń za przestępstwo lub wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu                 w ruchu drogowym. Jeśli powyższe wymogi są spełnione, można przystąpić do kursu kwalifikacyjnego, który organizuje podmiot upoważniony przez wojewodę i zdać egzamin. Należy również pamiętać o wpisie do ewidencji instruktorów, prowadzonego przez starostę na podstawie miejsca zamieszkania.

Czego nauczysz się na kursie instruktora nauki jazdy?

Podczas szkolenia na instruktora nauki jazdy odbywają się zajęcia z psychologii, metodyki nauczania, prawa o ruchu drogowym, techniki kierowania i obsługi pojazdu, bezpieczeństwa ruchu drogowego, zasad prowadzenia ośrodka szkoleń oraz realizowana jest praktyka instruktorska. Ostatnim punktem na drodze do zostania instruktorem nauki jazdy jest egzamin. Egzamin składa się z trzech części: testu, przeprowadzenia lekcji pokazowej z części teoretycznej oraz przeprowadzenia lekcji pokazowej z części praktycznej. Jeśli zdającemu uda się spełnić wszystkie wymagania, zostaje wpisany do ewidencji instruktorów nauki jazdy i otrzymuje legitymację instruktora.

Zawód instruktora nauki jazdy, dla kogo?

Aby praca instruktora sprawiała przyjemność, warto lubić pracę z ludźmi i interesować się motoryzacją. Ten zawód wymaga dużej wiedzy na temat przepisów ruchu drogowego i ciągłego jej aktualizowania. Przyszły instruktor powinien oczywiście świetnie jeździć samochodem                 i wykazywać ponadprzeciętny refleks. Oprócz tego ważne są predyspozycje osobiste takie jak cierpliwość i umiejętność przekazania wiedzy.

Myślisz nad zmianą zawodu? Zapisz się na nasz kurs instruktora nauki jazdy. Nasi szkoleniowcy przygotują Cię do egzaminu. Zobacz, co obejmuje nasz kurs!

BIURO OBSŁUGI KLIENTA - GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek, Piątek 8:00 - 16:00