Najczęściej występujące usterki podczas zimy. Na co warto zwrócić uwagę?

piątek, 05 luty 2021 08:14

Zima to czas, który wymaga od kierowców zdecydowanie większej ostrożności. Mróz, śnieg, wilgoć i częsta poranna mgła to dodatkowe utrudnienia na drodze. Warto zadbać o stan techniczny samochodu, aby zwiększyć swój komfort jazdy i bezpieczeństwo.  Na co należy zwrócić uwagę i jakie są najczęściej występujące usterki zimą?

Usterka nr 1. Zamarznięty zamek do drzwi

Jeżeli otwieramy drzwi za pomocą klucza, a nie automatycznego pilota, to kilka mokrych i mroźnych dni może spowodować, że woda dostanie się do środka zamka, i tym samym uniemożliwi otwarcie samochodu. W takich sytuacjach zazwyczaj używamy odmrażacza na bazie alkoholu. Jednak nadużywanie tego typu środków nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia tego elementu. Lepiej zapobiegać dostawaniu się wody do środka. W tym celu warto przesmarować zamek specjalnym smarem.

Usterka nr 2. Stan techniczny rozrusznika

Rozrusznik to urządzenie bezpośrednio powiązane z akumulatorem, które jest bardzo wrażliwe na zmiany temperatury. W trakcie uruchamiania samochodu pobiera on najwięcej energii, dlatego polecamy zadbać o odpowiedni stan baterii. Jeżeli auto nie odpala za pierwszym razem lub pojawiają się niepokojące zgrzyty, zalecamy jak najszybciej sprawdzić to w warsztacie samochodowym, by uniknąć przykrych niespodzianek takich jak unieruchomienie samochodu.

Usterka nr 3. Stan techniczny zawieszenia

Częste opady deszczu i śniegu mają negatywny wpływ na stan dróg. W takich okolicznościach łatwiej o uszkodzenie zawieszenia. Ponadto z powodu niskiej temperatury jego elementy sztywnieją i stają się bardziej podatne na usterki. Dlatego warto pomyśleć o wymianie oleju w amortyzatorach na taki, który będzie płynny nawet podczas mrozów.

Sprawdź stan techniczny swojego samochodu

Zima to trudny czas dla kierowców, jednak nie dajmy się jej zaskoczyć. Nawet jeżeli nasz samochód jest sprawny, pamiętajmy o wymianie płynów i olei na takie, które są przystosowane do niskiej temperatury. Bądźmy odpowiedzialnymi kierowcami, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym. Jeśli masz wątpliwości co do stanu technicznego swojego samochodu, zawsze możesz odwiedzić naszą stację diagnostyczną.

BIURO OBSŁUGI KLIENTA - GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek, Piątek 8:00 - 16:00