Jak wyjść z poślizgu na mokrej nawierzchni?

sobota, 24 październik 2020 17:18

Sezon jesienno-zimowy zaczął się w pełni. Jest to szczególnie trudny czas dla kierowców. Na mokrej od deszczu lub śniegu nawierzchni łatwo stracić panowanie nad kierownicą. Złe warunki atmosferyczne mogą stanowić wyzwanie nawet dla kierowcy z wieloletnią praktyką.  Moment nieuwagi może kosztować nas wiele nerwów a nawet utratę zdrowia.

Wiadomo, że podczas poślizgu działamy szybko i w dużych emocjach.  Jednak jeśli mamy wiedzę praktyczną  o tym jak zachować się z określonej sytuacji, łatwiej jest nam zachować spokój i poradzić sobie z sytuacją na drodze.

Jak wyprowadzić samochód z poślizgu nadsterownego i podsterownego?

W przypadku poślizgu nadsterownego przyczepność tracą tylne koła samochodu. Należy wtedy skręcić  kierownicą w kierunku jakim ucieka tył pojazdu. Czyli, przy zakręcie w lewo, kręcimy kierownicą w prawo, przy zakręcie w prawo robimy na odwrót. Ruch kierownicą powinien być zdecydowany, ale niezbyt mocny. Bardzo ważne, aby podczas nadsterowności nie wciskać hamulca, aby nie zablokować kół tylnej osi. Możemy trzymać nogę na gazie, ale również róbmy to z wyczuciem. Zbyt mocne dodanie gazu może skończyć się podobnie jak wciśnięcie hamulca.

Poślizg podsterowny jest trochę łatwiejszy do opanowania.  W tym przypadku kontakt z podłożem gubią przednie koła. Należy wtedy zdjąć nogę z gazu i lekko wyprostować koła. Gdy poczujemy, że koła odzyskują przyczepność wtedy możemy ponownie skręcać. W przypadku podsterowności możemy również lekko wcisnąć hamulec, jednak trzeba to robić bardzo delikatnie.

W celu zmniejszenia możliwości utraty kontroli nad samochodem warto zastosować się do poniższych wskazówek:

•         Należy unikać nagłego wciskania hamulca. Najlepiej hamować biegami i stopniowo wytracać prędkość.
  •         W pojazdach z ABS należy intensywnie wcisnąć pedał hamulca. System ten ma za zadanie zapobiegać blokowaniu kół w trakcie hamowania.
  •         W samochodzie bez ABS należy hamować pulsacyjnie, w nagłej sytuacji  przy hamowaniu powinno się zmniejszyć nacisk na hamulec i wykonać manewr zatrzymania lub ominięcia przeszkody.
  •         Nie redukujemy biegu w trakcie wykonywania zakrętu tylko przed nim.
  •         Należy zachować szczególną ostrożność w miejscach z ograniczoną widocznością jak np. wiaduktach, mostach, wzniesieniach, lasów(w takich miejscach często pojawia się gołoledź).
  •         Gdy na zewnątrz jest lekki przymrozek uważajmy na cienką warstwę lodu, która może występować przy nawierzchni.
  •         Gdy na drodze jest błoto pośniegowe lub lód należy ograniczyć prędkość.

Teoria a praktyka wychodzenia z poślizgu.

Powyższe wskazówki to tylko teoria. W tym jak i wielu innych przypadkach najważniejsza jest praktyka. Pamiętacie zapewne jak duży stres towarzyszył Wam przy pierwszych godzinach za kółkiem a jakiej pewności nabieracie po wielu godzinach jazdy. Tak samo jest w przypadku innych manewrów drogowych. O wiele łatwiej będzie nam zachować zimną krew jeśli już mamy przećwiczone to w mniej stresowych warunkach, pod okiem doświadczonego specjalisty.  Poniżej podajemy link do naszych szkoleń z zakresu bezpiecznej jazdy:  https://www.cargo.edu.pl/menu-strefa-kierowcy/szkolenia/bezpieczna-jazda-szkolenie-grupowe/ii-stopnia

Bądź bezpieczny i czuj się pewnie za kierownicą. Pamiętaj, że jako kierowca jesteś odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoje i innych na drodze.

BIURO OBSŁUGI KLIENTA - GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek, Piątek 8:00 - 16:00