Sezonowa wymiana ogumienia – kiedy powinno się zmienić opony na letnie?

czwartek, 27 luty 2020 12:24

Tegoroczna zima nie dała nam się znacząco we znaki - śnieg padał sporadycznie, a dotkliwe mrozy trwały raptem kilka dni. Aura staje się coraz bardziej wiosenna, co oznacza, że wielu kierowców rozważa już zmianę opon na letnie. Co powinno się wiedzieć, podejmując decyzję o sezonowej zmianie ogumienia? Postanowimy nieco przybliżyć ten temat w poniższym wpisie.

Teoria 7 stopni Celsjusza

Często przyjmuje się, że temperatura na poziomie 7 stopni na plusie jest odpowiednią pobudką do wymiany opon. Uważamy, że można to traktować jako pewien czynnik, ale należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Taka temperatura powinna utrzymywać się przez cały dzień. Jeśli rano jest chłodniej, a 7 stopni pojawia się na termometrze dopiero w południe – nie jest to dobry moment na zmianę opon. Należy wziąć również pod uwagę nieprzewidywalność i zmienność pogody w miesiącach na przełomie zimy i wiosny. Nie warto się wtedy śpieszyć, szczególnie, że zimowe opony dobrze radzą sobie nawet podczas cieplejszych dni. Jednak odkładanie wymiany ogumienia również nie jest wskazane – nadmierna eksplatacja zimowych opon podczas wyższych temperatur wpływa na przyśpieszenie ścierania bieżnika.

Kodeks drogowy a wymiana opon

Czy ustawowo jest ustalony konkretny moment, w którym powinno się wymienić opony? Nie, kodeks nie posiada żadnego zapisu odnoszącego się do tej sytuacji. Znaczna część kierowców jest świadoma znaczenia sezonowej wymiany ogumienia, dlatego podejmuje się tego na własną rękę. Mimo, że dostosowanie odpowiednich opon do warunków wpływa na bezpieczeństwo w ruchu drogowym to uznano, że nie ma konieczności wprowadzania dodatkowych obostrzeń.

Czy jeżdżenie na jednym typie opon to dobry pomysł?

Wydaje nam się, że odpowiedź na to pytanie jest dość oczywista. Jednak wciąż zdarzają się kierowcy, którzy twierdzą, że wymiana nie wpływa na jazdę. Opony zimowe a letnie różnią się między sobą nie tylko składem mieszanki gumowej, ale również rodzajem bieżnika. Ogumienie eksploatowane w sezonie ciepłym posiada niemalże gładkie i duże klocki, symboliczną ilość nacięć oraz stosunkowo szerokie kanały odprowadzające. Taka budowa sprawia, że opona styka się z asfaltem maksymalnie dużą powierzchnią. Duże klocki niemalże kleją się do powierzchni drogi rozgrzanej letnim słońcem, co gwarantuje wysoki poziom trakcji i stabilny tor jazdy samochodu. Kanały odprowadzające z kolei mają zapobiegać powstawaniu efektu aquaplaningu i ślizganiu się auta na kałużach w czasie deszczowej pogody.

Bieżnik opony zimowej składa się z dużej ilości nacięć i lamel. Dodatkowo, mimo iż kanały odprowadzające w centralnej jego części są węższe, pogrubione są pasma odprowadzające wodę i błoto pośniegowe na boki. Tak zaprojektowana powierzchnia styku sprawia, że zimówka może łatwiej poszukiwać przyczepności chociażby w kopnym śniegu. Lamele dosłownie wgryzają się w powierzchnię białego puchu, stabilizując tym samym tor jazdy auta. Kluczową rolę odgrywają również kanały odprowadzające na bokach bieżnika. Dzięki nim ogumienie jest bardziej odporne na efekt aquaplaningu, a ponadto bardzo dobrze radzi sobie z jazdą po kałużach czy błocie pośniegowym. Te dostosowane do jazdy zimą mają większą ilość lamelek, czyli specjalnych wgłębień, aby zachować odpowiednią przyczepność przy śliskiej bądź oblodzonej nawierzchni. Opony przeznaczone do eksploatacji w warunkach letnich wykonywane są ze sztywniejszej gumy, która ma być odporna na pracę przy wysokich temperaturach. Taki materiał zupełnie nie nadaje się jednak do opon zimowych, bo przy niskich temperaturach robi się coraz twardszy, co negatywnie wpływa na przyczepność. Opony zimowe wykonywane są z mieszanek, które nawet przy bardzo niskich temperaturach zachowują elastyczność. Ich wady objawiają się jednak, kiedy robi się zbyt ciepło. W czasie upałów taka guma robi się zbyt miękka, przez co opony zużywają się w zastraszającym tempie, a auto prowadzi się niestabilnie. Pewną alternatywą są tutaj opony całoroczne, lecz nie jest to rozwiązanie idealne, ponieważ jeden model nie jest w stanie sprawdzić się w skrajnych warunkach temperaturowych.

Odpowiednia kondycja opon ma znaczenie przez cały rok, dlatego zachęcamy do odwiedzenia naszej Stacji Kontroli Pojazdów. Rozpoczyna się nowy miesiąc, więc na rusza u nas nasza kolejna akcja powiązana z tematem opon – kontrola stanu ogumienia. Sprawdźcie, jakie godziny będą dla Was najbardziej adekwatne i umówcie się na przegląd: https://www.cargo.edu.pl/menu-strefa-kierowcy/okregowa-stacja-kontroli-pojazdow/o-nas-skp

 

MISJA GRUPY CARGO

“Misją Grupy CARGO jest innowacyjny i zrównoważony rozwój w branży szkoleniowej, zapewniający stały i długofalowy wzrost wartości organizacji oraz wspieranie rozwoju klienta biznesowego i indywidualnego. Będąc liderem szkoleń transportowych i jedynym ODTJ-em w woj. śląskim dbamy o wzrost bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

PARTNERZY

Zapisz się do naszego newslettera - będziesz otrzymywać najświeższe informacje o aktualnej ofercie oraz promocjach
GRUPA CARGO

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Spółka komandytowa
43-603 Jaworzno, ul. K. Darwina 17
NIP 632-200-86-83

DANE KONTAKTOWE

tel.: +48 32 413 88 00
fax: +48 32 413 88 11

Email: biuro@cargo.edu.pl


BIURO OBSŁUGI KLIENTA - GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek, Piątek 8:00 - 16:00

Środa 8:00 - 18:00

GODZINY PRACY PRACOWNIKÓW BIUROWYCH

Poniedziałek - Piątek 8:00 -16:00