Kierowco! Na co powinieneś się przygotować w 2020 roku? Propozycje zmian w kodeksie drogowym.

wtorek, 28 styczeń 2020 08:10

Nowy rok sprzyja powstawaniu planów i realizacji postanowień – również w kontekście przyszłych zmian w kodeksie drogowym. Już blisko od dwóch miesięcy obowiązuje nas jazda na suwak oraz tworzenie korytarza życia dla służb ratunkowych. Jednak rząd na tym nie poprzestaje i już zapowiada nowe propozycje zmian dla kierowców, które mogą zostać w najbliższym czasie uchwalone. Na co należy się przygotować?

Pierwszeństwo pieszego przed pasami

Propozycja ta nadaje pieszemu pierwszeństwo jeszcze przed wejściem na „zebrę”, czyli już wtedy, gdy stoi w pobliżu pasów. Wynika to z analizy wielu potrąceń na pasach, które nie były przyczyną świadomego wymuszenia pierwszeństwa, lecz nie dostrzeżenia pieszego. Pojazd będzie musiał zostać zatrzymany już wtedy, gdy osoba wyraźnie dochodzi do przejścia.

50km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę

Obecne przepisy pozwalają na jazdę w godzinach od 23 do 5 nad ranem z prędkością 60km/h w terenie zabudowanym. Mają one zostać ujednolicone i niezależnie od godziny, prędkość zostanie ograniczona do 50km/h.

Zabranie prawa jazdy przy przekroczeniu o 50km/h w terenie niezabudowanym

Jednym z pomysłów jest rozszerzenie obowiązującej dziś zasady dotyczącej utraty prawa jazdy na 3 miesiące po przekroczeniu prędkości o 50km/h. Obecnie przepis ten dotyczy wyłącznie terenu zabudowanego, lecz nowe rozporządzenie włączałoby w niego również teren niezabudowany. Oznacza to, że kierowca, który przekroczyłby na autostradzie prędkość o ponad 190km/h, traci prawo jazdy na 3 miesiące.

Zielone tablice rejestracyjne

Od nowego roku, rejestrując auto z napędem elektrycznym lub wodorowym, można otrzymać nowe tablice rejestracyjne – w formie czarnych liter i cyfr na zielonym tle. Różnicują się znakiem legalizacyjnym, elektryczne będą posiadać czerwoną obwódkę, a te z napędem wodorowym żółtą.

Wszystkie przedstawione wyżej zmiany są na razie propozycjami zapowiadanymi przez Rząd. Jednak są one szeroko dyskutowane i często poruszane, dlatego można przewidywać, że w kolejnych kwartałach właśnie takie zmiany będą obowiązywać kierowców.

MISJA GRUPY CARGO

“Misją Grupy CARGO jest innowacyjny i zrównoważony rozwój w branży szkoleniowej, zapewniający stały i długofalowy wzrost wartości organizacji oraz wspieranie rozwoju klienta biznesowego i indywidualnego. Będąc liderem szkoleń transportowych i jedynym ODTJ-em w woj. śląskim dbamy o wzrost bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

PARTNERZY

Zapisz się do naszego newslettera - będziesz otrzymywać najświeższe informacje o aktualnej ofercie oraz promocjach
GRUPA CARGO

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Spółka komandytowa
43-603 Jaworzno, ul. K. Darwina 17
NIP 632-200-86-83

DANE KONTAKTOWE

tel.: +48 32 413 88 00
fax: +48 32 413 88 11

Email: biuro@cargo.edu.pl


BIURO OBSŁUGI KLIENTA - GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek, Piątek 8:00 - 16:00

Środa 8:00 - 18:00

GODZINY PRACY PRACOWNIKÓW BIUROWYCH

Poniedziałek - Piątek 8:00 -16:00