Kierowco! Na co powinieneś się przygotować w 2020 roku? Propozycje zmian w kodeksie drogowym.

wtorek, 28 styczeń 2020 08:10

Nowy rok sprzyja powstawaniu planów i realizacji postanowień – również w kontekście przyszłych zmian w kodeksie drogowym. Już blisko od dwóch miesięcy obowiązuje nas jazda na suwak oraz tworzenie korytarza życia dla służb ratunkowych. Jednak rząd na tym nie poprzestaje i już zapowiada nowe propozycje zmian dla kierowców, które mogą zostać w najbliższym czasie uchwalone. Na co należy się przygotować?

Pierwszeństwo pieszego przed pasami

Propozycja ta nadaje pieszemu pierwszeństwo jeszcze przed wejściem na „zebrę”, czyli już wtedy, gdy stoi w pobliżu pasów. Wynika to z analizy wielu potrąceń na pasach, które nie były przyczyną świadomego wymuszenia pierwszeństwa, lecz nie dostrzeżenia pieszego. Pojazd będzie musiał zostać zatrzymany już wtedy, gdy osoba wyraźnie dochodzi do przejścia.

50km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę

Obecne przepisy pozwalają na jazdę w godzinach od 23 do 5 nad ranem z prędkością 60km/h w terenie zabudowanym. Mają one zostać ujednolicone i niezależnie od godziny, prędkość zostanie ograniczona do 50km/h.

Zabranie prawa jazdy przy przekroczeniu o 50km/h w terenie niezabudowanym

Jednym z pomysłów jest rozszerzenie obowiązującej dziś zasady dotyczącej utraty prawa jazdy na 3 miesiące po przekroczeniu prędkości o 50km/h. Obecnie przepis ten dotyczy wyłącznie terenu zabudowanego, lecz nowe rozporządzenie włączałoby w niego również teren niezabudowany. Oznacza to, że kierowca, który przekroczyłby na autostradzie prędkość o ponad 190km/h, traci prawo jazdy na 3 miesiące.

Zielone tablice rejestracyjne

Od nowego roku, rejestrując auto z napędem elektrycznym lub wodorowym, można otrzymać nowe tablice rejestracyjne – w formie czarnych liter i cyfr na zielonym tle. Różnicują się znakiem legalizacyjnym, elektryczne będą posiadać czerwoną obwódkę, a te z napędem wodorowym żółtą.

Wszystkie przedstawione wyżej zmiany są na razie propozycjami zapowiadanymi przez Rząd. Jednak są one szeroko dyskutowane i często poruszane, dlatego można przewidywać, że w kolejnych kwartałach właśnie takie zmiany będą obowiązywać kierowców.

Poniedziałek - Piątek: 7.00 - 19.00

UWAGA! 27 i 28 lutego biuro wyjątkowo czynne w godzinach 8.00 - 16.00