Jak bezpiecznie jeździć w deszczu?

wtorek, 05 listopad 2019 12:29

Powiedzenie „Złota Polska Jesień” nie wzięło się znikąd. Już początkiem października kolor liści zaczyna się zmieniać, niebo przy zachodzie słońca nabiera wyjątkowych barw, a temperatura znacznie spada. Jednak jesień ma przede wszystkim swoją drugą stronę – znacznie mniej kolorową, charakteryzującą się przede wszystkim odcieniami szarości, szczególnie w deszczowe dni. Opady deszczu, szczególnie w tym okresie, są jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. Odpowiednie zachowanie na drodze jest w tym momencie kluczowe, aby dojechać szczęśliwie do celu. Trzymanie się tych 5 podstawowych zasad prowadzenia pojazdu w czasie ulewy, przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze.

• Zwolnij
    Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. Śliska nawierzchnia wydłuża drogę hamowania, co wydaje się oczywiste z perspektywy doświadczonego kierowcy. Nasze doświadczenie udowadnia, że nie zawsze - wielu uczestników naszych szkoleń z bezpiecznej jazdy jest zaskoczonym zachowaniem samochodu w takich warunkach. Przygotuj się, aby jechać wolnej niż zazwyczaj i pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej odległości między samochodami – wyjedź z domu wcześniej, aby czas nie wzmagał emocji, najważniejsze jest skupienie.

• Miej zawsze włączone światła
    Światła są obowiązkowe niezależnie od pory dnia czy pogody, jednak w przypadku deszczu należy się upewnić, czy na pewno są włączone. Jeśli deszcz jest bardzo intensywny włącz światła przeciwmgielne, ale pamiętaj, że zbyt duże oświetlenie może powodować trudności z określeniem odległości dla kierowców jadących z naprzeciwka. Ważne, by widzieć i być widzianym.

• Nie widzisz? Nie jedź
    Wskazówka, która wydaje się oczywista, ale jednak warto o niej przypominać. Jeżeli opady deszczu są silne i znacznie ograniczają widoczność, lepiej zjechać z drogi i poczekać aż sytuacja się uspokoi, niż na siłę kontynuować jazdę. Pamiętamy, żeby na postój wybrać miejsce bezpieczne, oraz takie, które pozwoli innym kierowcom kontynuującym jazdę spokojnie nas ominąć.

• Włącz klimatyzację lub nawiew
    Podczas opadów szyby w samochodzie mogą bardzo szybko zaparować. Nie można doprowadzić do sytuacji, że zaparowana szyba całkowicie ograniczy widoczność. Nie zwlekaj z włączeniem nawiewu i skierowaniem go na szyby pojazdu. W niektórych sytuacjach konieczne będzie delikatne uchylenie okna, jeśli to możliwe na tyle, aby woda nie przedostała się do wnętrza naszego auta.

• Uważaj na kałuże
    Wjeżdżając z impetem w kałużę, samochód staje się znacznie narażony na poślizg. Staraj się nie hamować gwałtownie, tylko zmniejsz prędkość i mocno trzymaj kierownicę. Nie wykonuj gwałtownych ruchów, dopóki nie poczujesz, że samochód odzyskał kontakt z nawierzchnią. Kałuże mogą być również niebezpieczne z innego powodu - nie wiadomo jaka jest jej głębokość i może w sobie kryć. Wjeżdżając w nią z dużą prędkością, narażasz swój samochód na oderwanie części podwozia. Dodatkowo możesz ochlapać pieszych poruszających się chodnikiem, co jest jednym z bardziej potępianych postępowań w tym okresie.

Przestrzegając tych kilku zasad dbasz o bezpieczeństwo swoje, ale także innych kierowców. Pamiętaj, aby na bieżąco kontrolować stan techniczny swojego pojazdu, ponieważ ma to kluczowe znaczenie w zachowaniu bezpieczeństwa na drodze – w tej kwestii chętnie Ci pomożemy, nasza Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów jest czynna aż 6 dni w tygodniu.

Uważasz siebie za mistrza kierownicy w czasie sezonu jesiennego? Świetnie się składa, ponieważ właśnie na naszym profilu Facebookowym trwa konkurs, w którym możesz pochwalić się swoją wiedzą. Zapoznaj się ze szczegółami naszego postu konkursowego i napisz 3 najważniejsze według Ciebie zasady, których powinno się przestrzegać na drodze podczas sezonu jesiennego. Nagradzamy możliwością uczestnictwa w szkoleniu z doskonalenia techniki jazdy - jeśli sądzisz, że wiesz już wszystko, możesz przekazać zaproszenie swojemu bliskiemu.