Jak przygotować auto na sezon jesienno-zimowy?

poniedziałek, 16 wrzesień 2019 09:36

Jesień to dla wielu z nas jedna z najpiękniejszych pór roku. Niestety wraz z jej nadejściem szybciej robi się ciemno, spada temperatura i częściej pada deszcz, co skutkuje wzrostem wilgotności. Dla kierowców jesień wiąże się z pogorszoną widocznością, zaparowanymi szybami, śliskimi drogami i ogólnie jazdą w trudnych warunkach. Jednak w
wielu tych kwestiach zmotoryzowani mogą ułatwić sobie życie, jeśli tylko zwrócą uwagę na kilka rzeczy.

Wolniej, ale bezpieczniej

Trudniejsze warunki na drogach powinny skłonić nas do złagodzenia letnich nawyków. Warto zwiększyć czujność i zwolnić. Nie wolno ignorować częstych opadów deszczu, niskich temperatur, szybciej zapadającego zmroku i słońca, które może nas oślepiać. Trzeba pamiętać o utrzymywaniu odpowiedniej odległości od innych pojazdów, wczesnym sygnalizowaniu swoich zamiarów i zachowaniu kultury jazdy. Dla wielu z nas jesień wiąże się także z pogorszeniem samopoczucia i koncentracji. Pamiętajmy więc, że lepiej wolniej, ale jednak bezpiecznie dotrzeć do celu.

Jak przygotować światła?

Jesienią i zimą sprawnie działające światła są niezbędne. W tych porach roku nie raz skorzystamy ze świateł przeciwmgielnych, dlatego warto o nich nie zapominać podczas wymiany żarówek. Pamiętajmy, że na żarówkach nie warto oszczędzać i że należy je wymieniać parami, gdyż to niewielki wkład w coś, co może uratować życie i zdrowie nam i innym uczestnikom ruchu drogowego. Poza wymianą żarówek również kluczowe jest prawidłowe ustawienie świateł. Nieodpowiednio ustawione lampy nie pozwolą nam optymalnie wcześnie zareagować na sytuację na drodze, co może przyczynić się do tragedii. Właśnie dlatego warto odwiedzić stację kontroli pojazdów, gdzie wykwalifikowany personel ustawi lampy naszego samochodu w odpowiedniej pozycji.

Jakie opony wybrać?

Aby dobrze przygotować auto na jesień, warto zadbać o dobry stan opon. Podczas wizyty na stacji kontroli pojazdów dowiemy się, czy nasze opony są w odpowiednim stanie. Warto pamiętać, że istnieje rodzaj opon, który w warunkach deszczowych sprawdzi się lepiej od innych. Są to tak zwane opony deszczowe nazywane też kierunkowymi. Charakteryzuje je specyficzna rzeźba bieżnika – głębsze i szersze wyżłobienia niż w standardowych oponach letnich. Z wyglądu przypomina literę „v”, a wzór bieżnika układa się w tzw. „jodełkę”. Taka budowa najlepiej sprawdza się, gdy nawierzchnia jest zabłocona, mokra itd., ponieważ odprowadza wodę o wiele lepiej niż standardowa opona.

Sprawdźmy płyny!

Chcąc odpowiednio przygotować auto na sezon jesienno-zimowy warto pamiętać również o tym, co płynie w przewodach naszego samochodu. Poza sprawnymi hamulcami powinniśmy mieć także sprawdzić jakość i wymienić lub uzupełnić płyn hamulcowy, aby
hamowanie było skuteczne. Jest to szczególnie istotne, ponieważ wszechobecna jesienią i zimą wilgoć sprawia, że płyn hamulcowy traci swoje właściwości. Warto także upewnić się, czy przygotowaliśmy zimowy płyn do spryskiwaczy, ponieważ ten letni może wkrótce stać się niewystarczający. Istotne jest również sprawdzenie stanu i poziomu oleju silnikowego i płynu chłodniczego, gdyż zaniedbanie tej czynności może być nie tylko bardzo kosztowne, ale także ryzykowne.

Mimo że jesień i zima nie bardzo sprzyjają kierowcom, to możemy zwrócić uwagę na kilka powyższych kwestii. Zadbanie o nie znacznie zwiększy nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy w tych porach roku. Warto pamiętać przede wszystkim o tym, że najistotniejszym czynnikiem odpowiadającym za bezpieczeństwo na drodze jest człowiek. Właśnie dlatego zdejmijmy nogę z gazu i w sytuacjach problematycznych wybierzmy bezpieczeństwo i spóźnienie. Lepiej dotrzeć później ale bezpiecznie, niż nie dotrzeć wcale.