Stanowisko dydaktyczne z zakresu elektropneumatyki PARKER PMXE611

Przeznaczone jest do prowadzenia ćwiczeń z podstaw elektropneumatyki mających przekazać użytkownikowi podstawową wiedzę z zakresu budowania i funkcjonowania podstawowych elementów układów pneumatycznych stosowanych w przemyśle, w których głównymi elementami sterującymi są elektrozawory, kierujące przepływ powietrza we właściwe kanały robocze siłowników. Na podstawie przygotowanego zestawu ćwiczeń, użytkownik samodzielnie buduje zadany układ pneumatyczny, postępując zgodnie ze wskazówkami zawartymi w podręczniku. Poszczególne elementy układu pneumatycznego, takie jak: zawory, rozdzielacze elektromagnetyczne, cylindry, regulatory, elementy logiczne, skrzynki przyłączeniowe i wyłączniki mocowane są na tablicy magnetycznej, dzięki specjalnym magnetycznym podkładkom przymocowanym do każdego z elementów.

Po ułożeniu wybranych dla danego ćwiczenia elementów na tablicy magnetycznej są one zgodnie ze schematem łączone za pomocą zestawu przewodów i kabli, a następnie po podłączeniu ich do źródła sprężonego powietrza i zasilania 24 V uruchamia się właściwą sekwencję ruchów.

Na wyposażeniu stanowiska są:

• tablica magnetyczna,
  • ręcznie sterowany zawór odcinający dopływ powietrza,
  • regulator ciśnienia (zakres regulacji 0-4 bar) z manometrem,
  • skrzynka przyłączeniowa wyposażona w dwa przyciski jednopozycyjne, jeden przełącznik trójpozycyjny, jeden wskaźnik, jeden wyłącznik awaryjny,
  • rozdzielacz elektromagnetyczny 4/2 z zapadką,
  • rozdzielacz elektromagnetyczny 4/2 ze sprężyną,
  • rozdzielacz elektromagnetyczny 3/2 ze sprężyną,
  • dwa cylindry pneumatyczne dwustronnego działania o średnicy tłoka 16 mm i skoku 100 mm wyposażone w regulatory prędkości oraz z zabudowanymi krzywkami na końcach
    tłoczysk,
  • cylinder pneumatyczny jednostronnego działania o średnicy tłoka 16 mm i skoku 50 mm wyposażony w regulatory prędkości oraz z zabudowaną krzywką na końcu tłoczyska,
  • cztery elektryczne wyłączniki krańcowe zbliżeniowe,