Stanowisko dydaktyczne z zakresu pneumatyki PARKER PMXP511

Przeznaczone jest do prowadzenia ćwiczeń z podstaw pneumatyki mających przekazać użytkownikowi podstawową wiedzę z zakresu budowania i funkcjonowania podstawowych elementów układów pneumatycznych stosowanych w przemyśle. Na podstawie przygotowanego zestawu ćwiczeń, użytkownik samodzielnie buduje zadany układ pneumatyczny, postępując zgodnie ze wskazówkami zawartymi w podręczniku. Poszczególne elementy układu pneumatycznego, takie jak: zawory, cylindry, regulatory, elementy logiczne, skrzynki przyłączeniowe i wyłączniki mocowane są na tablicy magnetycznej, dzięki specjalnym magnetycznym podkładkom przymocowanym do każdego z elementów. Po ułożeniu wybranych dla danego ćwiczenia elementów na tablicy magnetycznej są one zgodnie ze schematem łączone za pomocą zestawu przewodów, a następnie po podłączeniu ich do źródła sprężonego powietrza uruchamia się właściwą sekwencję ruchów.

Na wyposażeniu stanowiska są:

• tablica magnetyczna,
  • ręcznie sterowany zawór odcinający dopływ powietrza (zespół przygotowania powietrza),
  • regulator ciśnienia (zakres regulacji 0-4 bar) z manometrem,
  • skrzynka przyłączeniowa wyposażona w dwa przyciski jednopozycyjne, jeden przełącznik trójpozycyjny, jeden wskaźnik, jeden wyłącznik awaryjny,
  • rozdzielacz pneumatyczny 4/2 z zapadką,
  • rozdzielacz pneumatyczny 4/2 ze sprężyną,
  • cylinder pneumatyczny dwustronnego działania o średnicy tłoka 16 mm i skoku 100 mm z wbudowanymi czujnikami ciśnienia do kontroli położeń krańcowych, wyposażony w regulatory prędkości oraz z zabudowaną krzywką na końcu tłoczyska,
  • cylinder pneumatyczny jednostronnego działania o średnicy tłoka 16 mm i skoku 50 mm wyposażony w regulatory prędkości oraz z zabudowaną krzywką na końcu tłoczyska,
  • dwa pneumatyczne wyłączniki krańcowe rolkowe,
  • złączka trójnikowa czteropozycyjna,
  • zestaw logiczny liniowy (elementy: OR + AND),
  • zestaw logiczny złożony (elementy: AND + OR + NOT),
  • zestaw logiczny płytowy (elementy: MEMORY + YES, dwa przekaźniki czasowe: dodatni i ujemny),

Podstawowe parametry techniczne:

Wymiary tablicy magnetycznej:

• wysokość – 900 mm
  • szerokość - 600 mm
  • masa - 12 kg

Parametry zasilania:

• powietrze - max 6 bar

Na stanowisku możliwe jest przeprowadzenie szeregu ćwiczeń opisanych w podręczniku przeznaczonym do nauki podstaw pneumatyki. Oto zestaw ćwiczeń możliwych do zrealizowania w oparciu o jego wyposażenie.
1. Funkcja logiczna OR (alternatywa)
2. Funkcja logiczna AND (iloczyn)
3. Funkcja logiczna YES (tak)
4. Funkcja logiczna NOT (negacja)